Accenture EBEC 2013

A je to tu, EBEC Local Round 2013. European Best Engineering Competition, alebo by sa to dalo povedať aj inými slovami – Európska inžinierska súťaž, lokálne kolo.

Ako po úspešných predošlých ročníkoch, aj tento rok BEST Bratislava organizuje súťaž pre študentov Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Sily si tu môžu zmerať všetci, či už neokresaní prváčikovia alebo vystrúhaní bakalári. Hlavnou podmienkou je, aby študenti prišli pozitívne naladení, s tímovým duchom a ambíciou postúpiť do ďalšieho kola. A keď už je reč po postupovaní, tento rok nám veci vyšli tak, že výhercovia lokálneho kola putujú do centrálneho, ktoré sa uskutoční u našich skvelých kolegov, v Košiciach. Ta tu si budú môcť zasúťažiť so študentmi z centrálneho regiónu Európy. Zatiaľ to znie lákavo však? Ale ešte zaujímavejší je postup z centrálneho kola do finálneho, ktorý sa bude konať u susedov Poliakov vo Vroclave. A kto sa sem dostane? No predsa tí najlepší z najlepších. Na jednom mieste sa stretnú najbystrejšie hlavy a najšikovnejšie prstíky z celej Európy. Nielenže víťazný tím si odnesie so sebou výhru typu - všetci nám môžu závidieť, ale skvele sa zabavia, stretnú úžasných ľudí a v neposlednom rade sa budú môcť pýšiť titulom „NAJLEPŠÍ“!

Ale späť do lokálneho kola. Celá súťaž sa delí na dve časti. V jeden deň sa odohráva prvá časť súťaže a to je Case Study, kde sa študenti zaoberajú teoretickou problematikou. Zámerom je posunúť deckám hranicu myslenia a vyviesť ich na trochu netradičnú koľaj bádania po nových teoretických riešeniach zadanej témy. Aj tu je dôležité aby sa ľudia v tíme vedeli zohrať a určiť si priority.

V druhý deň sa odohráva súťaž zručnosti a tímovej práce – Team Design. Úlohou je zostrojiť zariadenie na danú tému. Študenti k tomu dostanú materiál a krátky popis toho, čo vlastne majú vymyslieť a po niekoľkých hodinách si to naostro vyskúšajú aj s ostatnými. Pre predstavu, z minulých ročníkov mali za úlohu zostrojiť most, ktorý mal mať určité rozmery, výšku, šírku dĺžku atď. Ono by to bolo vcelku jednoduché, až na to, že jediný materiál na zrobenie mosta boli cestoviny a nejaké to lepidlo... Víťazom sa podarilo ohúriť nielen študentov, ale na chvíľu zadržiavala dych aj odborná porota, ktorá už nejaký ten experiment zažila.

Accenture EBEC 2013 je jedinečná príležitosť ukázať, čo za inžiniera v sebe študent drží. Na chvíľu sa ocitne v úplne inom prostredí a zabudne na svoje každodenné problémy. Spozná mnoho ďalších ľudí a ktovie, možno vystreli motyka a... dvere kariéry sa otvoria o čosi viac.

Viac info: ebec.sk